Найнадійніші способи уберегтися від раку

На міжнародному онкологічному конгресі ESMO, який завершився нещодавно в Копенгагені, прозвучали дві головні новини: як водиться, хороша і погана. Погана: людство не зможе раз і назавжди перемогти рак - через гіперспособности онкоклеток безперервно мутувати і вислизати від засобів боротьби з ними.


Хороша новина: медицині все частіше вдається брати під контроль онкологічні захворювання. Поступово з страшного вироку рак перетворюється в несмертельну хронічну хворобу.

Як уберегтися від раку, які методи доведені наукою, а які не виправдали себе?

Про чоловічих і жіночих захворюваннях

- Два найпоширеніших у світі виду онкологічних захворювань - це рак легені (1-е місце у чоловіків і рак молочної залози (1-е місце у жінок). При цьому рак грудей виліковується все краще, смертність у жінок неухильно і помітно падає. А ось з раком легенів у чоловіків ситуація довгі роки залишається критичною: смертність дуже висока, знижується вкрай повільно і невеликими темпами, - розповідає доктор медицини Роджер Денсі, експерт з розробки препаратів для терапії онкологічних захворювань на пізніх стадіях.

- Чому ж така різниця?

- У цих двох захворювань є принципові відмінності. Рак молочної залози досить добре діагностується на ранніх стадіях. При цьому дуже ефективно хірургічне лікування, успішно працює променева терапія. До того ж є хіміотерапія, гормональна терапія.

Рак легенів в переважній більшості випадків виявляється на дуже пізніх стадіях, коли вже є метастази по всьому тілу. У такій ситуації хірургічний метод, ефективний на ранніх стадіях, вже не застосуєш. Лікарське лікування раку легенів сьогодні, на жаль, теж набагато менш ефективно, ніж при онкозахворюваннях молочної залози. Хіміотерапія дає лише короткочасний ефект, до 5 років доживають небагато. (5-річна виживаність - це міжнародний стандарт. Вважається, якщо онкохворий після завершення лікування прожив 5 років і не з'явилося нових вогнищ раку, то він вилікувався.)

На що сподіватися?

- Невже немає ніяких обнадійливих розробок для боротьби з раком легенів?

- Зараз з'явилися біомаркери, які дозволяють глибше дослідити пухлину у кожного конкретного пацієнта та з'ясувати її індивідуальні особливості.

Нагадаємо, наукові дослідження однозначно підтвердили різнорідність пухлин. Навіть в одній пухлини у одного пацієнта можуть бути різні типи клітин, які ведуть себе і реагують на ліки по-різному.

- Якщо у пацієнта з біомаркерам виявляються певні мутації, то можуть допомогти деякі таргетні ліки - заточені саме на пухлини з такими особливостями, - продовжує Роджер Денсі. - Це спрацьовує приблизно в 15 - 20% хворих.

Ще один обнадійливий напрямок - іммуноонкологічні препарати нового покоління, розповіли експерти на конгресі. Зараз тривають клінічні дослідження для підтвердження ефективності таких ліків, у тому числі на пізніх стадіях раку легенів.

А як мамографія?

- Які є справді надійні способи виявити на ранніх стадіях різні види раку?

- Для раку молочної залози - це регулярна мамографія. Деякі експерти вважають ефективність цього методу неоднозначною, але кращого методу для масових обстежень мені сьогодні не відомо, - каже доктор Денсі.

- За останніми даними, мамографія не настільки ефективна, як це часто уявляють. Вона дійсно рятує життя, але абсолютний виграш від її використання не настільки великий, - уточнює онколог Микола Жуков. - При цьому чим більший вік жінки (і відповідно вище ризик захворіти), тим більше буде і виграш від проведення мамографії. Так, мамографія у віці від 40 до 50 років - це приблизно як шолом для катання на велосипеді: можливо, когось спасе, але з сотень тисяч носять шоломи це трапиться лише в одиниць. Так що наші зарубіжні колеги сильно замислюються: чи варто витрачати ресурси на недешеву процедуру в такому віці, або їх можна використовувати для більш ефективних методів порятунку життя.

Від чого врятує щеплення

- Якщо говорити про рак шийки матки, захворюваність якими зростає, тобто дуже ефективний і простий метод: ПАП-тест (мазок), - продовжує Роджер Денсі.

Якщо у жінки виявлено онкогенні типи вірусу папіломи людини (ВПЛ), то бажано здавати мазок раз на 6 - 12 місяців.

- Для дівчини, яка ще не почала статеве життя, самий надійний спосіб знизити ризик раку шийки матки - щеплення від ВПЛ, - додає доктор Денсі.

Обійтися без операції

- Рак шлунка успішно виявляється на ранніх стадіях за допомогою ендоскопії. Це захворювання дуже поширене в Японії, але завдяки регулярним обстеженням вдається рано виявляти і все частіше виліковувати його. Для колоректального раку (онкологічне захворювання кишечника) найефективніший метод раннього виявлення - колоноскопія. Вона рекомендується всім людям літнього віку, оскільки у них зростає ризик такого виду раку.

Що стосується дослідження ПСА (простатспецифічний антиген), то надії на цей вид діагностики для виявлення раку простати виявилися перебільшеними, попереджають фахівці.

- Виявилося, що далеко не завжди підвищення рівня ПСА і навіть наявність виявленого на основі даного аналізу раку є приводом для проведення терапії. Тобто пацієнт спокійно жив зі своїм раком передміхурової залози,  до смерті від інших причин. Зараз у світі існує велика проблема, породжена ПСА-скринінгом: що робити з такими хворими? І все більше вчених схиляються до того, що деяким з них показана тактика "спостерігай і чекай", тобто відстрочка лікування до появи ознак прогресування хвороби (яка, на щастя, зустрічається у дуже невеликої частки таких пацієнтів), - пояснив Микола Жуков.

ВАЖЛИВО

Що допоможе від недуги

Методи, доведені наукою

Три кити, на яких стоїть захист від найпоширеніших видів раку, такі:

відмова від куріння, уникнення пасивного куріння (тобто вдихання тютюнового диму від сусіда-курця);
відмова (бажано повна) від відвідування соляріїв, захист від сонячного випромінювання. Необхідний організму вітамін D експерти радять отримувати з продуктів (печінка тріски, оселедець, палтус, яйця) і якісних біологічно активних добавок. "Європейські країни і США йдуть до того, що засмага скоро буде вважатися настільки ж непрестижною, як і куріння", - зазначає онколог Микола Жуков;
правильне харчування (побільше овочів) і підтримка нормальної ваги. Дослідження показали, що ожиріння істотно підвищує ризик колоректального раку, раку підшлункової залози, а також ряду інших онкологічних хвороб.
"Більше рухайтесь, вчасно проходьте обстеження, робіть щеплення від ВПЛ і гепатиту В, що приводить до раку печінки, і ви істотно підвищите свої шанси", - додає доктор Жуков. Не в останню чергу мова йде про шанси дожити до того часу, коли онкологічні захворювання остаточно перетворяться в несмертельну хронічну хворобу і пацієнтам будуть доступні ефективні ліки від неї.

Джерело
На платформі Blogger.