В Індії заборонили воскрешати мертвих

ReAnima – спільний проект американської біотехнологічної компанії Bioquark і індійської Revita Life Sciences

Індійська рада з медичних досліджень (ICMR) заборонила проведення експериментів по відродженню людей після смерті мозку, запланованих індійсько-американським проектом ReAnima. Національний інститут медичної статистики при ICMR виключив проект з регістра клінічних випробувань, пише N+1 з посиланням на Science.
ReAnima – спільний проект американської біотехнологічної компанії Bioquark і індійської
Revita Life Sciences – отримав схвалення на проведення експериментів в травні 2016 року. Дослідники планували звернути смерть мозку в результаті травми у 20 осіб в лікарні Anupam, розташованої в Рудрапурі, штат Уттараканд.
Смертю мозку називається повна необоротна втрата функцій мозку (особливо його стовбура, що відповідає за дихання і кровообіг), яка в більшості країн служить критерієм смерті людини. Хоча люди не мають здатність до значної регенерації центральної нервової системи (ЦНС), деякі риби і земноводні можуть відновлювати і ремоделіровать істотні частини мозку після травми. Творці ReAnima вирішили відтворити подібний процес у людей у віці 15-65 років з тільки що констатованою смертю мозку, які знаходяться на штучній вентиляції легенів (так званий стан "живого трупа").
Для цього вони розраховували використовувати поєднання декількох методик. Одна з них полягає у введенні під мозкові оболонки розробленої Bioquark суміші пептидів BQ-A. Вона близька за складом до набору регуляторних факторів в яйцеклітині безпосередньо після запліднення. За словами творців, ці пептиди сприяють ефективному відновленню тканин.
Разом з BQ-A експериментатори планували вводити мезенхімальні стовбурові клітини, здатні розвиватися в різні клітини нервової тканини. В якості додаткових методів впливу вони збиралися проводити внутричерепную лазерну стимуляцію за допомогою введених внутрішньовенно світловодів, а також електростимуляцію серединного нерва (основний нерв руки, що починається від плечового сплетення). Як було показано раніше, остання процедура сприяє виходу з коми після травми мозку.
За словами представників ReAnima, в ході експериментів їм вдалося за допомогою цього набору методик допомогти кільком пацієнтам, які перебували в комі, і повернути вегетативний стан після смерті мозку у двох людей.
Метою першої фази випробувань було звернути смерть мозку до стану мінімальної свідомості (вона нагадує кому, але пацієнт іноді реагує на навколишнє оточення, наприклад моргає або стежить за джерелом світла). Як відзначають експериментатори, відомо досить велика кількість випадків, коли з цього стану людина поверталася в повну свідомість. Результати планувалося отримати до квітня 2017 року.
Наміри ReAnima відразу після їх оголошення викликали критику експертів різного профілю, які засумнівалися як у практичній можливості їх реалізації, так і в етичному аспекті подібних експериментів.
Приводом для нинішнього рішення ICMR стали кілька виявлених регуляторних упущень в регламенті випробувань. Зокрема, дослідники не запросили дозволу індійського генерального інспектора з контролю за обігом лікарських засобів, що є необхідною умовою для проведення клінічних випробувань.
Глава лікарні Anupam і власник Revita Life Sciences Хіманшу Бансал (Himanshu Bansal) заявив, що це питання знаходиться в компетенції генерального інспектора і не стосується ICMR. Виконавчий директор Bioquark Айра Пастор (Ira Pastor) повідомив, що заборона ICMR не зупинить проект і при необхідності експерименти будуть проведені за межами Індії.
Над схожим за амбітністю проектом в даний час працює міжнародна колаборація HEAVEN/GEMINI під керівництвом італійського нейрохіруга Серджіо Канаверо (Sergio Canavero). Вона планує пересадити голову паралізованої людини на тіло мертвого донора. До теперішнього часу зайняті в проекті вчені провели ряд експериментів з відновлення спинного мозку у тварин – ключове завдання майбутньої трансплантації. І плани, і проекти Канаверо і його колег також зіткнулися з різкою критикою.

На платформі Blogger.